Mutfak Davlumbaz İçi Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri

Mutfak Davlumbaz  (Kicthen Hood Protection) Söndürme Sistemleri

Bina içerisindeki pişirme yapılan mutfak davlumbazları en büyük yangın riski taşıyan noktalardan biridir. Davlumbaz yüzeyinde, filtre ünitesinde ve hava tahliye kanalı içerisinde biriken yağlar belirli sıcaklıkda parlayarak ciddi derecede yanmaya başlayabilir. Saniyeler içerisinde bu alevler restaurant kısmını, baca çevresini vb sarabilir.

Yangın Yönetmeliği  gereği endüstriyel mutfaklarda, hastane, otel  ve  alışveriş merkezleri (AVM)  gibi insan yoğun  binalarda içerisinde tesis edilmiş davlumbazlar otomatik söndürme sistemi ile korunmak zorundadır.

 Nasıl çalışır ? Sıvı kimyasal söndürücü tip vanası gergi teline üzerindeki belli sıcaklıkta kopan ergir lehimlerden (fusible link) herhangi birinin kopması sonucu aktive olur. Söndürücü sıvı, pişirici bölümlere (kuzine, ocak, kızartıcı, grill vb) davlumbaz içine ve kanal içine sıvıyı uygun nozullardan aynı anda boşalır. Dizayn ve doğru sayıda doğru tip nozul kullanılması çok önemlidir.  

Sıvı yüzeyde “köpüğe yakın“ hale dönüşür ve battaniye etkisi yaparak oksijenle teması önler. Buna “saponification“ adı verilir. Sistemde korozif olmayan düşük pH dereceli potasyum karbonat içerikli sıvılar kullanılır.

Bu sistemlerde sertifikalı ürünlerlerin kullanımı, doğru tasarım ve doğru uygulama yapılması çok önemlidir. Kirli ortam nedeniyle düzenli bakım yapılması çok önemlidir. Aksi taktirde bu sistemler devredışı kalabilir. Susisi sistemleri de alternatif olarak yüksek maliyetine rağmen temizleme sorunu olmaması nedeniyle tercih edilmektedir.

Ülkemizde dikkat edilecek bir konu ise; CO2 gazı tercih edilmesi durumunda çok sayıda silindir kullanılması gerekmektedir. Bu sistemlerin dar alanda mutfakda boşalması insanları ölümcül riske atabilecektir. Ayrıca yetersiz sayıda silindir kullanımı da söndürmeye yetmeyecektir.

Mutfak ve lokanta (restaurant) bölümleri ayrı yangın riskleridir. Mutfakta servis penceresi varsa yangın perdeleri ile kapatılması ve fiziki olarak diğer ortamlardan ayrılması sağlanmalıdır. Detayları yangın perdeleri bölümüne bakınız.  

Video

Ürün Adı : Mutfak Davlumbaz İçi Otomatik Yangın Söndürme Sistemleri